Moc płynąca z ruchu



David Spangler

Od niedawna ćwiczenia są podstawą nowej piramidy żywieniowej, a więc ćwiczenia powinny być elementem naszej codziennej diety!

Kto jednak ma w sobie tyle dyscypliny aby ćwiczyć codziennie??? (Ręka do góry!).

Z reguły odkładamy ćwiczenia na później, aż wysprzątamy dom, ugotujemy obiad itd. A przecież obowiązki domowe nigdy się nie skończą, nawet po naszej śmierci.

Cóż więc zrobić?

Wyrobić w sobie dyscyplinę i po prostu ćwiczyć. Przeznaczyć czas na ćwiczenia i zacząć ćwiczyć. Inaczej nigdy nie zaczniemy.

Smovey - korzyści płunące z ćwiczeń i ruchu

Skąd wziąć motywację?

Może ładniejszy wygląd? A może elastyczna sylwetka? Dłuższe życie? Czy wiecie, że ćwiczenia wydłużają życie średnio o siedem lat???

I jeszcze jedna uwaga! Zbiorowo wierzymy, że z wiekiem powinnyśmy się "rozpaść", że wiele zmian cielesnych, typu ubytek masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej, to naturalny proces. To nieprawda! Po prostu nie mamy kulturowej tradycji, która by nas uczyła, że z wiekiem możemy się doskonalić.

           Smovey

Jak zdefiniować kondycję fizyczną?

Promotorka zdrowia J. Cannon definiuje kondycję fizyczną, jako:

"UMIEJĘTNOŚĆ SPROSTANIA FIZYCZNYM ZADANIOM SWOJEGO DNIA, PLUS JEDNA SYTUACJA AWARYJNA"
(oryginalne i prawdziwe).

A oto korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń::

  • - ogólnie niższy wskaźnik występowania raka (w tym raka piersi) i lepiej funkcjonujący układ immunologiczny
  • - o siedem lat dłuższe życie
  • - znaczna redukcja ryzyka zawału serca i udaru (korzystne funkcjonowanie układu krwionośnego)
  • - mniej depresji i lęku
  • - lepsza wydajność umysłu
  • - lepsze funkcje poznawcze w wieku średnim i później
  • - większa asertywność, większy entuzjazm
  • - mocniejsze kości
  • - spokojniejszy sen
  • - więcej energii, redukcja zmęczenia
  • - lepsze wypróżnienia
  • - powstrzymują szok glikemiczny, insulino oporność i rozwój cukrzycy insulino niezależnej

           Smovey - możliwości

ĆWICZENIA I INTUICJA:

Ruch i ćwiczenia zwiększają dostęp do umysłu, ponieważ budzi się ciało, a jednocześnie budzi się umysł. Badania dowodzą, że jednostajny ruch wzbudza częstotliwość fal mózgowych alfa a stan alfa związany jest z lepszą intuicją.

Jednak każdy z nas musi wybrać własną aktywność i to najlepiej taką, która sprawi dużo radości. Na dodatek na różnych etapach życia odpowiadać nam będzie inne podejście do ćwiczeń.

JAK ROZRUSZAĆ SWOJE CIAŁO?

Zanim zaczniemy ćwiczyć powinniśmy pamiętać o oddychaniu przez nos i świadomym dostrojeniu się do potrzeb ciała. Gdy się tego nauczymy, rytm naszego oddechu będzie wolniejszy i dużo bardziej komfortowy.

UWAGA! Łatwo to sprawdzić biorąc trzy głębokie oddechy ustami a następnie trzy oddechy przez nos. Który sposób oddychania dostarcza do płuc większą ilość powietrza?

Oddychanie przez nos jest związane z równowagą układu przywspółczulnego i współczulnego oraz wzmacnia równowagę pomiędzy prawą a lewą półkulą mózgową. Gdy nauczysz się oddychać przez nos w trakcie ćwiczeń, twoje płuca będą bardziej wydajne. Ma to także swoje znaczenie w życiu codziennym, ponieważ oddychając przez nos, wypełniając powietrzem dolne partie płuc i pozwalając na pełne rozszerzenie klatki piersiowej, rozluźniamy ciało i odczuwamy spokój. Wtedy też ciało zaczyna działać skuteczniej. Prawidłowe oddychanie jest niezwykle ważne przy zapaleniu zatok i astmie. Zresztą, każdy refleksolog słyszał i wie, jak ważne jest prawidłowe oddychanie we wspieraniu dobrego zdrowia lub w walce z chorobą.

Ważne też jest łagodne podejście do ciała, ponieważ kondycja fizyczna, to cos więcej niż tylko siła i wytrzymałość. Zalicza się do niej gibkość i odpowiednia postawa ciała. Joga, Pilates, technika Aleksandra oraz inne metody, które przywracają odpowiednią pozycję ciału, to doskonały sposób na relaks, rozciąganie i łagodne pobudzanie mięśni i organów wewnętrznych. Na przykład trenowanie wschodnich sztuk walki, takich jak Aikido czy Tai Chi bardzo świadomie łączy ciało i umysł i ducha jednocześnie. Łagodzi depresje, napięcie, złość, zmęczenie, dezorientację i niepokój. U osób po siedemdziesiątce łagodzi ryzyko upadku a w konsekwencji niweluje ryzyko złamań kości udowej.

KROK PIERWSZY:

WYBIERZ PROGRAM ĆWICZEŃ. A który jest najlepszy? Ten, który Tobie odpowiada i ten, który rzeczywiście zastosujesz. Najważniejsze aby dobrze poczuć się w swoim ciele, doceń je. Eksperymentuj z ruchem. Ja wybrałam trening wibracyjny ze smovey.

KROK DRUGI:

PODEJMIJ ZOBOWIĄZANIE, ŻE BĘDZIESZ SIĘ RUSZAĆ. Zobowiąż się, ze będziesz wykonywać jakiś rodzaj ruchu od trzech do pięciu razy w tygodniu, od dwudziestu do trzydziestu minut. Niech ćwiczenia będą jak najprostsze.

KROK TRZECI:

NAUCZ SIĘ ODDYCHAĆ PRZEZ NOS. Rób to powoli. Daj sobie czas. To może trwać tygodniami. Gdy nauczysz się skutecznie wykorzystywać tlen, odkryjesz, że wkrótce będziesz w stanie pokonywać dłuższe dystanse, lub chodzić szybciej. Klatka piersiowa nabierze elastyczności.

KROK CZWARTY:

UWAZAJ NA AUTOSABOTAŻ. Jednym z powszechnych powodów dla których przestajemy ćwiczyć, jest to, że robimy zbyt dużo w krótkim czasie. Nie wolno używać ćwiczeń do zmuszania ciała do uległości lub karania go za niedoskonały wygląd. Jeśli nie polubisz swoich ćwiczeń, zwyczajnie zbudujesz opór, a w końcu je porzucisz lub spowodujesz kontuzję.

KROK PIĄTY:

BAW SIĘ DOBRZE. "Ciało tworzy duszę w równym stopniu, co dusza tworzy ciało"

Smovey - ćwiczenia i intuicja
Jeśli jesteś gotowy, chętnie podpowiem, jak zrealizować kolejne kroki
i poprowadzę Cię do nowego, zdrowszego życia.