Zastosowanie smovey wspierająco w leczeniu depresji



DEPRESJA

Tragiczna śmierć znanego amerykańskiego aktora Robina Williamsa i dramatyczne wyznanie Justyny Kowalczyk znów wywołały dyskusję o tym, jak groźna może być depresja. Także dla ludzi młodych, u których ta choroba jest coraz częściej diagnozowana. Można odnieść wrażenie, że żyjemy w czasach, w których słowo depresja odmieniane jest przez wszystkie przypadki.

Depresja, określana najczęściej jako przewlekły smutek, któremu towarzyszy spadek witalności, zniechęcenie do życia, brak apetytu i zaburzenia snu, stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za 10 lat będzie ona zajmować już drugie miejsce na tej liście, zaraz po niewydolności serca.

"W depresji choruje nie tylko dusza, ale też ciało. Pacjenci z depresją niejednokrotnie podkreślają, że ból fizyczny, jaki odczuwają, jest wszechobecny - bolą ich wszystkie mięśnie, zęby, nawet włosy. Chodzą od lekarza do lekarza z dolegliwościami somatycznymi, jak np. bóle pleców, a to może być właśnie depresja" - powiedział prof. Araszkiewicz.

Depresja stanowi poważny problem społeczny. Na pewnych etapach życia dotyka nawet kilkunastu procent populacji i to się pogarsza. Jej koszty są ogromne i chodzi nie tylko o leczenie, lecz także o niezdolność do normalnego funkcjonowania, działania na normalnym poziomie. Wszystko to, co idzie w ślad za nią, odbija się zarówno na chorych, jak i na ich otoczeniu. Rozwiązanie tej kwestii byłoby ogromnym sukcesem.


Depresji towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Apatia, brak apetytu, spowolnienie ruchowe i trudności ze snem (bezsenność lub nadmierna senność) to tylko kilka przykładów problemów z jakimi borykają osoby chorujące na depresję. Ponadto charakterystyczna jest także nadmierna koncentracja na sobie i swoim ciele, przez co wszelkie bóle są powodem dużego niepokoju.

W terapii biologicznej sięga się po farmaceutyki. Ich skuteczność jest wysoka, co przypisuje nie tylko samym substancjom aktywnym, które mają za zadanie tłumić objawy, ale również, w około 30-40 procentach, efektowi placebo. Niestety farmakoterapia wiąże się też często z efektami ubocznymi, a ponadto po odstawieniu leków prawdopodobieństwo nawrotu choroby jest dość duże. Efekty uboczne mogą wystąpić, ale nie muszą - nie na każdego leki oddziałują w taki sam sposób. U pacjentów, którzy dobrze reagują na podawane farmaceutyki, często profilaktycznie stosuje się leki przez dłuższy czas. Popularna jest także psychoterapia.

Smovey - walka z depresją poprzez ruchJednak pierwszym posunięciem, jakie powinniśmy wykonać jest zapisanie chorego na zajęcia sportowe albo po prostu wybranie na spacer i uprawianie jakiejś formy ruchu codziennie. To nie żart. Leczenie depresji ruchem aplikuje się w wielu szpitalach w Niemczech, nawet w bardzo ciężkim stanie, takim, którzy nie mają siły wstać z łóżka i mają myśli samobójcze. Terapeuci początkowo zmuszają ich do aktywności fizycznej, po pewnym czasie jednak odzyskują energię i zaczynają się interesować. Ruch w naturalny sposób zmienia chemię mózgu, zaczynają się wydzielać neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój i odpowiedni do sytuacji poziom pobudzenia. Depresja jest chorobą wobec, której najskuteczniejsza jest aktywna postawa. Decyzja: nie chcę być w depresji. Osoba pomocna w określeniu z jaka postacią depresji mamy do czynienia może być doświadczony psycholog, który w razie potrzeby skieruje nas do lekarza psychiatry.


A WIĘC ZACHĘCAJMY DO ĆWICZEŃ ZE SMOVEY!


Taki trening wibracyjny, jak wykazały liczne badania stymuluje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, jakimi są endorfiny. Dzięki tym hormonom nasze samopoczucie ulega poprawieniu, czujemy się bardziej odporni na stres. Dzięki treningowi uzyskujemy nie tylko poprawę sprawności fizycznej ale również poczucie relaksu i efekt ten zawdzięczamy również obniżeniu poziomu kortyzolu zwanego hormonem stresu.

Smovey - walka z depresją poprzez ruch

CIEKAWOSTKA:

Neuroprzekaźniki, są to substacje chemiczne zwane również neuromediatorami, które umożliwiają przewodzenie impulsów w układzie nerwowym. Do neuromediatorów zaliczyć możemy np. dopaminę czy serotoninę. U zdrowego człowieka zachowana jest równowaga pomiędzy produkcją i wydzielaniem tych mediatorów, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W skrajnych przypadkach zaburzenia te prowadzą do różnych chorób np. choroba Parkinsona powstająca na skutek niedoboru dopaminy czy depresja, której jedną z przyczyn jest niedobór serotoniny.

WNIOSEK:

Trening wibracyjny przyczynia do poniesienia poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie człowieka, a co z tym się wiąże i zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


wstecz
Jeśli jesteś gotowy, chętnie podpowiem, jak zrealizować kolejne kroki
i poprowadzę Cię do nowego, zdrowszego życia.